Esti fogmosás már a kutyának is?!
A kutya és a macska szájában az etetéskor és azt követően a kémhatás megváltozik, minek következtében a száj baktériumflórája átmenetileg megbillen, a nyálból különböző szerves és szervetlen anyagok (ehhez egyedi érzékenység is kell!) csapódnak ki. A kiváló anyagok először lepedék formájában a fogak mechanikusan nem „használt” felületein rakódnak le.
Azoknál az állatoknál, ahol a rágást az eleség nem követeli meg, és más játékokon sem „csiszolhatja” fogait, a lepedékbe fokozatosan egyre több kristály rakódik le. Az ilyen módon létrejött elváltozás már szabad szemmel is jól látható barnás-sárgás bevonat formájában a fogon, az íny közelében: ez már a valódi fogkő! A tévhitek szerint ez csak védi burkolatként a fogat: ami nem igaz. Az egyre hízó, vastagodó fogkő az ínysorvadás legfőbb oka, az íny-fog-fogkő találkozásában rothadó ételmaradék és rengeteg baktérium pedig az íny állandó gyulladásért felelős.
A gyulladást már fájdalom, ínyvérzés és szájbűz is kíséri, mely folyamat végén a fogak kilazulása és elvesztése áll.
Mindebből következik, hogy a fogköveket rendszeresen ellenőriztetni és eltávolíttatni kell az állatorvossal, de hogyan lehet mindennek elébe menni?
A fogak mechanikus tisztítása tehát az állatoknál sem hanyagolható el. Ha az étrend csak puha eleségből áll, száraz kenyérrel, speciális, fogtisztításra árult kekszekkel, de akár állatoknak készült, emberi ujjra húzható fogkefével is védekezhetünk e káros folyamat ellen. Ma már minden ehhez szükséges dolog kapható állatoknak is: fogkefe, speciális fogkrém stb. Hogy mindebből mit tudunk kedvencünknél használni, az nagymértékben tőle is függ, de valamilyen formában e kérdéssel szinte minden kutyáját- macskáját szerető és gondos gazdi biztosan találkozik az állat élete során.
Dr. Bánfi András állatorvos