A Primavet Állatklinika KFT Kisállat-Rendelőintézetében (1152 Budapest, Rákos út 60.) 1 hónap leforgása alatt 21 beteg esetében használtunk Lavanid sebkezelő oldatot és Lavanid sebgélt.
Ebből
10 volt nyílt- harapott, roncsolt sérülés
4 volt szakított, - vágott, - roncsolt sérülés
2 volt égési sérülés
2 volt lövedék okozta sérülés
2 volt mélyre terjedő horzsolt sérülés
1 volt felületes gennyes bőrgyulladás/ redődermatitis
A korábbi protokoll szerint a seb varrategyesítésének szükséges elhagyása esetén a másodlagos sebgyógyulás támogatására –az első héten antibiotikum és non szteroid fájdalomcsillapító adása mellett- annak első fázisában (feltisztulás) 6 óránként cukros fedő kötés felhelyezése, salsol oldatos lemosással, a sebkörnyék betadinos fertőtlenítő-megtisztító tamponálásával. A második fázis (sarjszövet képződés) támogatására salsolos lemosás naponta, esetlegesen Kék Lukács kenőcs használata különösen fedetlen csontrészek esetén, betadinos sebkörnyék lemosás átkötés, a harmadik fázisban (hámosodás) 2-3 naponta salsolos lemosás, átkötés. Az átlagos sebgyógyulás cca.16 nap.
1 hónapon át az említett betegeken a salsol lemosás helyett Lavanid oldalot, a kötözéshez pedig Lavanid gélt alkalmaztunk. A betadint a sebkörnyék tisztításra csak az első fázisban használtunk. Kék lukács kenőcsöt nem használtunk.
Eredmények
Az átlagos sebgyógyulási idő cca.14 nap volt.
Három betegnél a sebgyógyulás első fázisában (harapott- roncsolt csoport) a sebváladék mennyisége jelentősen megemelkedett az első 2-3 napban, majd néhány nap alatt fokozatosan csökkent. A több betegnél a sebgyógyulásban eltérést a korábbi kezelésekhez képest nem láttunk, a sebgyógyulás talán valamivel gyorsabb volt a Lavanid oldat és gél kezeléssel. Két betegnél draine beültetés vált szükségessé, 3 betegnél halasztott varrategyesítést történt.
Tapasztalataink
Az oldat gumidugós üvegben történő kiszerelését jónak találtuk, hiszen a sterilitás így hosszabb ideig megőrizhető volt az üvegben.
A gélt kicsit könnyen folyósnak , csökkent viszkozitásúnak találtuk, de a sebfedést adó tamponréteg átitatására kiválóan megfelelt.
Összességében a Lavanid oldat és gél az állatorvosi sebkezelésben eredményesen és jól használható, a korábbi, általunk alkalmazott protokoll kezelési eredményeivel legalább azonos hatást láttunk. Egy esetben próbáltunk felületes gennyes dermatitis kezelést alkalmazni Lavanid sebkezelő oldaltos lemosással 12 óránként. Az eredmény nagyon meglepő volt, már a második napon a váladékozás töredékére csökkent az alapállapothoz képest, majd az 5. – 6. napon az elváltozás gyógyult antibiotikum nélkül.
A különböző kiszerelések lehetővé teszik a klinikai felhasználás racionalitásait és a patikai eladás kívánalmait egyaránt, így a beteggel együtt haza tudjuk adni az átkötéses kezeléshez szükséges mennyiségű oldatot és gélt, amennyiben azokat részben otthon cserélik az állaton.
Az állatorvos kollégáknak a Lavanid sebkezelő oldat és gél használatát javasolni lehet.
Budapesten, 2021 április 17 én
Dr Bánfi András
kisállatgyógyász szakállatorvos